Sikerek, bukások, felemelő pillanatok – egy 110 éves életú közbülső állomása csupán a dátum. Boldog születésnapot, Harley-Davidson!
A templom sejtelmes félhomályába dárdaként fúródtak a színes mozaiküvegeken besütő napfénypászmák. A főhajó félelmetes, de legalábbis fura, egy templomban szokatlan, megütközést keltő alakokkal volt tele, férfiakkal, nőkkel vegyesen. Varkocsok, gótikus ékszerek, nehéz ezüstláncok, amerre a szem ellát. Öltözékük is megbotránkoztató, bőrnadrágok, bőr- és farmermellények, kitűzők, koponyák, a hátakon színes hímzések, az izmos karokon, nyakakon tetoválások. Vicsorgó szörnyek, sasmadarak, motorok. A különös tömeg az oltárnál zajló ceremóniát figyeli. Egy hang latinul, majd olaszul misét celebrál.
Kattintson a képre a galériához! |
A dátum nem Luca napja, nem a Walpurgis-éj, a helyszín nem a Brocken-hegy, nem éjfélt üt az óra, és a mise szövegét nem visszafelé mondják. Róma szívében, a Vatikánban, a Szent Péter-székesegyházban állunk. Nem feketemise zajlik, a szertartást nem a Boszorkánymester, hanem maga Ferenc pápa tartja. Szentséges szájából többedszer hangzik el: Harley-Davidson.
A fenti sorok nem egy szürrealista film forgatókönyvéből származnak. A valóság szülte őket. És az az alkalom, hogy a Harley-Davidson idén ünnepli fennállásának 110. évfordulóját. Az ünneplés nem korlátozódik egyetlen alkalomra, sokkal inkább egy, az egész földön végigsöprő eseménysorozat, amely érinti az összes lakott földrészt, az amerikai kontinenst, Európát, Afrikát, ízsiát és Ausztráliát. Talán még az antarktiszi sarkkutató állomás jégkunyhójában is pezsgőt bontanak valamikor.
Az örömünnep európai fő eseménye a Rómában, sőt magában a Vatikánban zajló motoros mise és pápai áldás, amelyen 800 szerencsésen kiválasztott Harley-tulajdonos vehetett részt motorostól.
A katolikus egyház és a Harley-Davidson viszonya történelmi múltra tekint vissza, a márka már az 1930-as években is részsült pápai kegyben, az elmúlt évben pedig két Harley-Davidson-üzemanyagtankot áldott meg az egyházfő. Az egyik jótékonysági árverésre került, a másikat a Harley-múzeum őrzi. A jó viszony jeleként – és talán a kegy viszonzásaként – a pápai garázs idén két Harley-Davidsonnal, a pápai ruhatár pedig egy hímzett bőrdzsekivel lett gazdagabb.
Június közepén elképesztő mennyiségű Harley-Davidson gyűlt össze az örök városban és az ostiai tengerparton, becslések szerint 80 000 motor és 120 000 motoros érkezett, hogy együtt ünnepelje legkedvesebb motormárkájának születésnapját.
A Harley 110 éve tele volt nehézséggel, felemelő pillanatokkal, bukásokkal és sikerekkel. A 110 évet megélni már egyfajta siker, az elmúlt pár évet túlélni szintén az, ráadásul a Harley-Davidson 2012-ben már 8%-os értékesítési növekedést ért el, ez 250 000 eladott motort jelentett a gyár számára. 2012-ben az Európában a legnagyobb darabszámban eladott motor is az amerikai gyártó egyik típusa, a Sportster Forty Eight lett.
A szakma amúgy a XX. század egyik legnagyobb marketingsikerének tekinti, ahogy a Harley-Davidson a többször is a bukás, csőd szélén álló gyárat, a gúnyolódások céltáblájaként szereplő márkát mára az egyik legismertebb nevévé tette, amely semmivel sem cseng rosszabbul, mint a Coca-Cola, az Apple vagy a Levi’s.
Úgy tűnik tehát, hogy van mit ünnepelni, van minek örülni világszerte. Erre szeptember első hetében kínálkozott újabb lehetőség. Az ausztriai Faak am See melletti Harley-Davidson Bike Week eddig is Európa legnagyobb – és tegyük hozzá, legszebb környezetben zajló – motoros eseménye volt. Az ingyenesen látogatható, többtucatnyi hatalmas sörsátorban zajló koncertek, a motorépítő verseny és Karintia csodálatos túraúvonalai eddig is negyvenezernél több motorost vonzottak. A Harley-Davidson csillaga magasan ragyog. Egy pápai áldás pedig biztosan nem jön rosszul az üzlethez.