Minden korábbi hír igaznak bizonyult a KTM 1190 kapcsán. Tényleg két
változat lesz, tényleg 150 lóerőt tud a V2 és jönnek az okos
elektronikák.
A KTM 990 Adventure-rel szemben a 1190-es már nem fogja teljes mértékben a saját úját (rally ösvényét?) járni, ugyanis koncepciójában felzárkózik a jelenlegi trendekhez. A piacképesség oltárán azonban nem áldozták fel a motor minden különlegességét, de kezdjük az elején.
![]() |
| Az alapmodell sokkal kevésbé radikális, mint a 990 Adventure |
A KTM világjárója kétféle kerékmérettel érkezik, az utcai változat 19-es, a terepre vágyóké pedig 21-es első gumival rendelhetik. Az LC8-as erőforrást Keihin befecskendezéssel és ride-by-wire, azaz teljesen elektronikus gázmarkolattal látták el. És végre megvan a biztos válasz arra, hogy a KTM beszáll-e a lóerőharcba: nem csak beszáll, egyből a csúcsra is tör a Ducati Multistrada mellé. A V2-esből 150 lóerőt és 125 Nm maximális forgatónyomatékot csaltak elő a mérnökök. Ilyen teljesítmény mellé jól jön a csúszókuplung, ami alapáron jár a típushoz.
![]() |
| Szürkén is jól mutat |
A bődületes erőhöz mindössze 230 kilós önsúly tartozik, miközben a kihegyezett technika ellenére is 15 ezer kilométeres szervizintervallumot ír elő a gyártó a típushoz – ez mind az európai, mind a japán konkurensekhez képest versenyképes adat.
![]() |
| Már az R változat is kagylósított üléssel érkezik |
Az ABS-szel kombinált fékre eddig sem volt panasz, ennek ellenére a Bosch tovább fejlesztette a blokkolásgátlót. Emellé érkezett az MTC névre keresztelt programozható kipörgésgátló, amiben a központi menün keresztül offroad üzemmódot is választhatunk.
A másik nagy újdonság a 19-es kerékkel szerelt változathoz rendelhető, menet közben működő, elektromosan állítható WP futómű – a terepes R változathoz csak minden paraméterében állítható csillapító elemek járnak, igaz, csúcsminőségben.
A tudomány és a nagy, utcai endurók piacának jelenlegi állása szerint a KTM felvette a versenyt a konkurenciával, sőt, bizonyos szempontokból meg is haladta őket. A Honda, a Yamaha, a Kawasaki és a Triumph még pár évig nem fog újat dobni ebben. Na de a többiek még be nem mutatott típusaival vajon partiban lesznek az osztrákok?
A szeptember 26-án megjelenő Motorrevüben már olvashatják a KTM 1190 Adventure-ről az exkluzív tesztünket



