Egy piros árnyalatú motorral jött. A legújabb divat szerinti fehér ruháját vastagon belepte a por. Bogaras sisakját levette, haja a fejére lapult. „Messziről jössz?” – kérdeztük…
A motorozás a praktikum, és sok kellemes élmény mellett sok kellemetlenséggel is jár. Ezek egyike, hogy ruháink fokozottan ki vannak téve a szennyeződéseknek. Egyrészt ezek állapota árulkodik viselőjükről, tehát nem mindegy hogyan néznek ki, másrészt viszont mi is jobban érezzük magunkat bennük, ha szépek, tiszták. A rendszeresen tisztított ruhákat minden alakalommal könnyebb új állapotba hozni, mint azokat, amelyek elhanyagoltak, koszosak, és beléjük ívódtak a bogármaradékok.
Bukósisak
A bukósisak külső felületének tisztítása egyszerű feladat. Víztől egészen a speciális tisztítószerekig sok mindennel tisztítható, de akinek az idő és a tökéletes végeredmény számít, az utóbbira voksol. A koszos sisak többnyire csak esztétikai kérdés, kivéve, ha már nem látunk át a plexin.
A kiszerelt bélést sisakzsákba tesszük és kimossuk. így nem kopik |
A kivehető bélés általában nem az olcsó sisakok sajátja. Ezeknél egyszerűen ki kell szerelni az arcpárnákat, valamint minden gyárilag mozdítható belső kárpitot, és kimosni kézzel, esetleg mosógéppel, kímélő mosásban. Figyeljünk arra, hogy ezek azután az arcunkkal fognak érintkezni, ezért ne használjunk öblítőt, illetve, ha mégis, akkor az legyen bőrbarát, illetve olyan illatú, amit sokáig el tudunk viselni.
Fix bélésű sisakok tisztítása ennél sokkal körülményesebb. Speciális sisakbélés-tisztító szereket ajánlunk hozzájuk, amelyek – mindamellett, hogy nem irritálják a bőrt – feloldják a zsíros és egyéb szennyeződéseket, amiket ezután egy ronggyal könnyedén kitörölhetünk.
Jó tanács
A kesztyű az egyik legkoszosabb ruhadarabunk, ezért soha ne tároljuk a sisakban! A sisakot ne helyezzük rá a tükörre, és ne tegyük a földre. Gondoljunk arra, hogy azt utána a saját fejünkre fogjuk húzni!
Textil, Cordura
Textil ruháink olajos szennyeződések és bogarak maradványainak összegyűjtésén kívül előszeretettel szívják magukba a levegőben szálló port, ami nagyrészt más járművek kipufogógáza alkot. Ettől ezek a ruhadarabok jellegzetes szagot árasztanak, ami akkor is elárulja, hogy régen voltak kimosva, ha a színük eredendően fekete.
A protektorokat mosás előtt ki kell venni a ruhából |
Az impregnáló spré visszaadja a ruha vízállóságát |
A ruhára felvert makacs, olajos szennyeződést, láncspray-t motortisztító folyadékkal el lehet távolítani. Előtte mindenképpen érdemes próbát tenni a ruha egy kevésbé látható pontján, hogy a szer nem oldja-e ki az anyagból a festéket. A motortisztítót a hatásidő elteltével, bő vízzel le kell mosni. Érdemes közvetlenül mosás előtt alkalmazni.
A motortisztítót nem erre találták ki, de bizonyos esetekben segíthet |
Bőr
A bőrruhák tisztítása kényes kérdés, sokan nem tudják, mit kezdjenek velük, azokat ugyanis nem dobhatjuk be a mosógépbe. Külsőleg legegyszerűbb a szappanos víz és két rongy használata. A megnedvesített ronggyal ledörzsöljük a koszt, azután a másikkal szárazra töröljük. Egyszerre csak kis területet tisztítsunk, nehogy a bőr beszívja a vizet. Aki nem ér rá, vagy nem akar ezzel pepecselni, rengeteg jobbnál jobb speciális bőrtisztító szer közül választhat. Ennél a műveletnél az a legfontosabb, hogy a tisztítás végén mindenképpen töröljük át a ruhát méhviasszal, vagy más hidratáló szerrel, ami regenerálja, egyben impregnálja a bőrt.
Sima szappanos vízzel távolítsuk el a bogárnyomokat, vigyázva, nehogy átáztassuk a bőrt. Még jobb, ha speciális bőrtisztító folyadékot használunk |
Spidi bőrápoló szett A készlet tartalmaz bőrtisztítót, impregnálót, valamint ezek íra: 3200 Ft Forgalmazza: MotorLine 1038 Budapest, (régi) Szentendrei ú 287. |