Hősünk bordómetál színben pompázik. A nap szikrázóan kacsintgat vissza a megannyi króm felületről. A motor plexivel, villa és oldaltáskával, és egyéb optikai tunninggal -pl. krómozott kormánysúly, sas sárvédők- felszerelve várja, hogy közelebbről is szemügyre vegyék.
Keeway alapismeretek kezdőknek
A Keeway márka ismérvei minden jelenlegi vagy jövőbeli ‘Kiwi’ birtokos számára megtanulandóak. A gyár palettáját ATV-k, chopperek, cruiserek, nakedbike-ok, és robogók alkotják. A 2008-as évben tovább bővítették kínálatukat egy cross és szupermoto típus kihozásával. Ha ez nem lenne elég, több utcai és cross bukó várja a márka iránt elkötelezett vásárlókat. A motorkerékpárok közös jellemzője, hogy egy sincs köztük, melynek blokkja meghaladná a 250cm3-t. A vasak küllemét mellesleg japán licenszek alapján ötlik ki, de a bennük dobogó szívet maguk készítik.
A márkanévhez több hivatalosan el nem ismert díj kötődik. Ilyen pl. a “legolcsóbb, európai követelményeknek megfelelő, szériagyártású robogó” vagy éppen a “minden idők legpofátlanabb Harley-Davidson Fatboy utánzata” díj.
Mellesleg a japán kismotorok, és robogók konkurens gyártója, olyannyira elégedett volt 2004-ben a Magyarországi eladásokkal, hogy úgy döntött, a teljes európai irányítást hazánkba telepíti, és innen, Szentendréről bonyolítja, az eladásokat. A Kínaiak elszántságát, és sikerét misem bizonyítja jobban, minthogy mára a szerte világban ismert Bennelli motorgyár is a tulajdonukat képezi.
E rövidke bevezetés után térjünk is rá 100 cm3-es barátunkra, a nagyobbik Knight-ra.
(nagyobbik, mert létezik belőle 50cm3-es verzió is)
Típusneve Knight, és száznyolc kilós
Hősünk bordómetál színben pompázik. A nap szikrázóan kacsintgat vissza a megannyi króm felületről. A motor plexivel, villa és oldaltáskával, és egyéb optikai tunninggal -pl. krómozott kormánysúly, sas sárvédők- felszerelve várja, hogy közelebbről is szemügyre vegyék. Első ránézésre, úgy 10-15 m-ről azt mondaná az ember, ez biztosan valamilyen „chopper-robogó”! Szépnek szép, csillog is rendesen a nyárias fényárban, és majd indításnál, fogad a jól ismert kávédaráló effekt. (-Két expresszót, legyen szíves!) Tévedés.
A tervező, Jin cheng -sajnos ezt jól láthatóan feltüntették a villákat összekötő panelon- teljesen épeszű fickó révén, ellátta motorunkat, berugókarral, és elektromos gyújtáskapcsolóval is, így tulajként kedvünk szerint dönthetünk, milyen módon keltjük életre a 10,6 lovas erőforrást. Ugyan, ez nem sok, összehasonlítva a japán vetélytársakkal, de kis súlya, alacsony ára (330 000 Ft) mégis versenyképessé teszi a Kawasaki Eliminator-ral, a Honda Shadow-val, vagy a Suzuki Intruder-rel szemben. Ezek tömege átlagosan meghaladja a 145 kg-ot, és árban jócskán felülmúlják kínai alanyunkat. Na, de most már tényleg térjünk rá a kisöregre!
A kezelőszervek, elhelyezése tökéletes, bár minőségük nem biztos, hogy időtálló. A vezetőt, a stander támasz állapotáról, az “üres” fokozat meglétéről, a fényszórók, és az indexek működéséről informálják. A fényszóró és reflektorvilágítás mellett, választhatunk a tankon elhelyezett kilométeróra kivilágítása vagy elsötétítése, és egy úgynevezett parkoló üzemmód között, ami egy alacsony fogyasztású, kisfényű égőt aktivál ezzel csökkentve az aksi terhelését. Mivel karburátoros gépről beszélünk, a jobb térdünk környékénél található szivató látványa nem meglepő. Ugyanitt kapott helyet a gyújtáskapcsoló is.
Mint később kiderült a lépcsős ülés rendkívül kényelmes, a vezető és utas részére egyaránt. A tükrök, a kissé silány hegesztésekkel készült váz, valamint a blokk felől érkező rezgések miatt könnyen elmozdulnak. Lassú tempónál, közvetlenül megállás előtt, (5-10km/h) az utas úgy érezheti, minta egy 1800-as V2-es motorra váltott volna jegyet. A tempóra rátérve a gép 110-et megy 4-esben, 7500-as fordulaton, ami a maximális fordulatszám is egyben. Szintén ebben a tartományban adja le a maximális nyomatékok, azaz 7,6 Nm-t. Ha a 0,8 l-es olajtartályban nem megfelelő folyadék gondoskodik a kenésről, úgy a 6000-7500 fsz./perc körüli tartományban a blokk nem túl szépen muzsikál. Szerencsére nagy teljesítményű motorolajjal, magas fordulaton is remek kenést biztosíthatunk, és a motor élettartamát jócskán megnövelhetjük. Tehát mindenképp érdemes áldozni rá!
Sebességváltója, 4 fokozattal, a megszokott chopper/cruiser rendszer elvén működik. Mintha csak a nagyokat idézné, még az 1-es előtti chopperes kattanás is meg van.
A blokk. Kicsi ugyan, de az eltorzított mondás így jellemezné: “Kicsi a Kiwi, de erős”! Viccet félretéve, egyhengeres, négyütemű, léghűtéses. A Rugózása normális. Jó úon elmegy, de földes úra nem vinném. A két darab oldalsó rugóstag csekély mértékben állítható. A nagyobb kátyúk mindenképp kerülendőek, hacsak nem akarunk hatalmasakat bukni, vagy katapult módjára kilőni magunkat a nagyvilágba.
A fékhatást elöl 220mm-es tárcsa, hátul dobfék szolgáltatja. Az első kerék 80-as, a hátsó pedig 100-as gumikat kapott gyárilag. Azt hiszem, ez egy ekkora motoron elegendő. A városi ingázásra, és a vidéki kanyarvadászatra egyaránt alkalmas motort 11 l-es csepp alakú tankjával, és maximális 3,6l-es fogyasztásával igencsak pénztárcabarát kétkerekűnek mondanám.
Irány a közú
Indítás után, a várakozások ellenére dübörgő, chopperes hang fogad. így mind megállapíthatjuk, hogy a kávédaráló effekt tényleg tévedés! Mikor beáll a kissé magas (1400) de ennek ellenére tiszta alapjárat, indulhatok. A kuplung elsőre is ugyanolyan barátságos, és kényelmes akárcsak a későbbi használat során mindig. A váltó nyílván nem tökéletes, de megfelel. Csak a rezonencia ne vágdosná 1-esben úgy a lábamhoz a váltókart! A féknél nem tapasztalható semmi extra. Nem túl sok, de nem is kevés. A hátsó dobfék szintén megfelel az alapelvárásoknak. A vas 60 km/h-ig nagyon szépen gyorsul, utána 80-ig még biztos érzésünk van, a fölött azonban már jócskán meg kell küzdenünk a menetszéllel. (még plexi használata mellett is)
A dinamikus haladáshoz, a sebességfokozatok középső tartományában ajánlott haladni. A felső értékeket hagyjuk meg gyorsulásra. Persze felmerül a kérdés, ki akar gyorsulni egy chopperrel? Ugye, hogy senki! Amúgy a motort hihetetlenül könnyű dönteni, terelgetni és beirányítani a kanyarba, köszönhetően alacsony súlyának. A gázmarkolat holtjátéka lehetne még kisebb is, a stabilizáló gáz mégis jól adagolható. Az ú mellesleg rossz, sávjelzés nincs, vagy kopott. De ez most az én utam, az én motorom, és én azt mondom, gyerünk tovább. Lenézek egy pillanatra a tankra, hogy kontrolláljam a sebességem. Megint, mint mindig, és még mindig, elfog az érzés, hogy nem is kismotoron ülök. Mert ez, bizony egy nagy vas kicsinyített mása. És az arányok itt is stimmelnek: viszonylag hosszúkás test (1960 mm), alacsony ülésmagasság/súlypont, és méretes tank. így hát, elégedetten tekintek föl az elém táruló temérdek lehetőséggel kecsegtető úra. Hová mennyek? Merre visz a következő kanyar? Fogalmam sincs! De figyelek. Mindenre. A szemem pásztáz. A figyelmem egy pillanatra sem lankad. Én vagyok az utak királya …egy Knight Rider. Nem is! A Knight Rider! És megyek tovább. Vár a nagyvilág. Motorozom egy kismotorral, egy chopperrel, egy Keeway-el…és elégedett vagyok!
írói vélemény:
Egy pofás, feltűnő kismotor, ami sok choppereket kedvelő fiatal (és kevésbé fiatal) számára ideális tanulómotor lehet. Mindenfajta elemmel bővíthető, ha szeretnénk átérezni az igazi motoros/ chopperes feelinget!
Pro:
- alacsony ár
- pénztárcabarát fogyasztás
- könnyű kezelhetőség
- olcsó alkatrészellátás, és fenntartás-
Kontra:
- a Japán motorokkal szembeni, gyengébb összeszerelés
- néha kellemetlen, gyenge rugózás