Egy szép szerpentin, egy gyors kör a pályán, egy hangulatos endurózás vagy egy izgalmas túra – elmesélni nehéz, a videó ékesebb lehet minden szónál.
A tévében időről időre felbukkanó, a motoros szemszögéből rögzített halálos balesetek miatt rendkívül rossz a megítélésük az onboard felvételeknek. Már tényleg rengetegszer leírtuk, hogy attól, hogy forog a felvétel, az ember nem lesz se halhatatlan, se Valentino Rossi. Most, hogy ezen a kötelező körön túl vagyunk, rá is térhetünk a többséget képviselő normális emberekre, akik nem utolsó emlék rögzítésére használnák az akciókameráknak keresztelt eszközöket.
Első ránézésre feltűnik, hogy az akciókamerák tervezésénél az elsődleges szempont a méret és a tömeg minimalizálása, valamint a nagy, az emberi szeméhez közelítő látószög biztosítása – ez utóbbi miatt fér bele a sisakra szerelt kamera képébe a motor kormánya, a műszerfal és a környező táj, vagyis mindaz, amit a motoros lát.
Noha ezek az eszközök a lehető legegyszerűbb kezelőfelülettel rendelkeznek, a videomegosztó oldalakon rengeteg rossz felvételt látni, a leggyakoribb hiba, hogy a kamera nem azt veszi, ami érdekes. Mindenki fejében él egy kép magáról, arról, hogyan motorozik. Ez a kép viszont szinte soha nem egyezik a valósággal, és teljesen mindegy, hogy hányszor ellenőrizzük magunkat egy-egy tükröződő kirakat előtt elsuhanva, próbafelvételekre mindig szükség lesz.
íltalános tapasztalat, hogy a legjobb képet a sisakra szerelt kamerával érhetjük el, ugyanis a gerincoszlop szinte minden rázkódást elnyel, másrészt a motor is arra megy, amerre a vezető néz. Ennek ellenére sokan kísérleteznek motorra szerelt kamerával, de ilyenkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy jelenleg a legdrágább típusok sem rendelkeznek képstabilizátorral, így boxermotoros és nagy, V2-es gépek bukócsövére rögzítve garantáltan hullámzó videót kapunk. A hibák nagy része kiküszöbölhető, ha vásárlás előtt elbeszélgetünk a kereskedővel, kikérjük a véleményét és megfogadjuk tanácsait.
Esőben kamerázni? |
Ezeket a kamerákat nyugodtan tekinthetjük vízállónak, ugyanis nagyobb esőket is gond nélkül átvészelnek. Ez viszont nem jelenti azt, hogy víz alatti felvételekre gyári állapotukban is alkalmasak. Sokkal közelebb járunk a valósághoz, ha cseppállónak vagy csobbanásállónak nevezzük őket – egy pocsolyába esést nagy valószínűséggel kibírnak, de víz alatti üzemre alkalmatlanok. Ezt azért fontos végiggondolni, mert egyik gyártó sem fogad el semmiféle vízkárt. Egy beázás egyébként viszonylag könnyen orvosolható, amíg nem sós víz kerül a készülék házába. Ez utóbbi esetben azonnal ki kell venni az akkumulátort és minél előbb szervizbe szállítani a készüléket – a víz hiába szárad ki, a só bent marad, és tönkreteszi a nyáklapon futó áramköröket. |
A Drift HD 720P az egyik legjobb ár/érték arányú kamera a piacon. Noha elsőre tömzsinek tűnik, valójában se nem nagyobb, se nem nehezebb, mint a konkurens modellek. A típus legnagyobb extrája a kamera oldalán elhelyezett színes kijelző, ami nemcsak a felvétel előtti beállítást teszi egyszerűvé, hanem vissza is tudjuk rajta nézni az elkészült videókat. A Drift menüje nagyon jól kezelhető, használati utasítás nélkül is egyből áttekinthető.
A Drift HD 720P ütésálló, leejtésnél igazából csak a kijelzőt érheti kár. Az optikát védő lencse rendkívül kemény anyagból készül, ám ha mégis megsérül, házilag is könnyen cserélhető. A készülékhez jár csuklóra rögzíthető távirányító, amivel menet közben is könnyen indíthatjuk vagy leállíthatjuk a felvételt.
A Drift csúcsmodellje a HD 1080p, ami külsőre teljesen megegyezik az olcsóbb modellel, de jobb minőségű, nagyobb felbontású képet rögzít. A részletekben jobban elmerülve egyből feltűnik, hogy az 1080P 170 fokos látószöggel rendelkezik.
Ha a felbontásból visszaveszünk, akkor a kamera képes 50-60 frame-et rögzíteni másodpercenként, ami elengedhetetlen, ha szép lassított felvételeket szeretnénk. A drágább modell nem csak képminőségben veri a kis testvért: a kamera hátulján mini HDMI-csatlakozót találni, amivel egyből ráköthetjük a tévére, valamint külső mikrofon fogadására alkalmas csatlakozóval is ellátták. A kamerához jár egy nyitható, lamellás hátfal, így akár menet közben is tudjuk tölteni szivargyújtóról vagy más külső áramforrásról.
A Contour legolcsóbb modellje is képes full HD, azaz 1080p-s videót rögzíteni. Az összes kamera közül ez rendelkezik a legegyszerűbb kezelőfelülettel, a felvételi gomb egyben a bekapcsoló is – a cikkben felsorolt eszközök közül ez aktiválható a leggyorsabban: egyszerűen csak előre kell tolni a tetején lévő nagyméretű kapcsolót, és már forog is.
A Roam esetében az egyszerűség volt a fő tervezési szempont, így a menürendszerét csak számítógépre csatlakoztatva érhető el, és akkor is csak néhány paraméteren állíthatunk. A kamera alján egy hagyományos, negyed colos fényképezőgépállvány-menetet helyeztek el, így bármilyen meglévő állványra felszerelhető.
A márkától megszokott módon a Contour GPS is képes full HD minőségű videó felévtelére. A típus nevéből egyből kiderül a legfőbb extrája: GPS-koordinátákat tud rögzíteni, amik alapján a videózott úvonalat képes Google Mapsen kirajzolni, valamint megfelelő programmal professzionális onboard videót is készíthetünk, ugyanis az úvonal mellett a pillanatnyi sebességet, tengerszint feletti magasságot és az esetleges G-erőket is tárolja. Ezek egyébként összeszinkronizálhatók különböző telemetria-adatokkal, mint például a fordulatszám és a váltófokozat.
További extra, hogy Bluetooth-kártya helyezhető a kamerába, aminek segítségével élőképet küldhetünk okostelefonra, vagy azon keresztül kezelhetjük a menüt, ahol többek között az expozíció és a felbontás is módosítható.
A Contour GPS-en még egy rejtett gomb volt, a Contour Pluson viszont egy jól látható ikon jelzi, hogy alapáron jár hozzá a Bluetooth-kártya. Az eggyel olcsóbb modellhez képest nagyobb látószöggel és hátsó kivezetésekkel (USB, HDMI, külső mikrofon) rendelkezik, valamint másodpercenként akár négyszer is frissíti a GPS-elet. Ez utóbbi pályamotorosok számára érdekes, akik pályarajzhoz szinkronizálják a felvételt, és emiatt különösen fontos számukra a pontosság.
A Contour+ minden téren felülmúlja az olcsóbb változatokat, így számítógéphez vagy okostelefonhoz csatlakoztatva még a fehéregyensúlyt is manuálisan állíthatjuk.
A GoPro sokak számára az akciókamera szinonimája. Az apró, szögletes kamera alaptartozéka egy ütésálló, hatvan méterig vízálló műanyag ház. A kamera menüje megkíván némi gyakorlatot, az apró, fekete-fehér kijelzőn sok a nem feltétlenül egyértelmű rövidítés, valamint a kétgombos (bekapcsolás, felvétel) kialakítás sem teszi könnyebbé a felhasználó dolgát.
A Hero2-höz rendkívül sok gyári kiegészítő kapható, például a használatot könnyítő LCD kijelzős hátfalat. Ráadásul nemsokára érkezik hozzá egy wifis modul, ami képes hálózatot teremteni vagy csatlakozni egy meglévőhöz, így a felvételt egyből laptopra menthetjük, vagy akár röptében az internetre is feltölthetjük. Noha WVGA felbontást már nem igazán használnak, a Hero2 ezen a képméreten 100-120 frame-et rögzít másodpercenként, ami extrém lassítást tesz lehetővé.
Kiegészítők |
Mindegyik típushoz tucatnyi kiegészítő várja a vevőt. A különböző kormányra rögzíthető tartókarok, illetve sisakra szerelhető foglalatokon túl a gyártók a legváltozatosabb igényekre is gondoltak, így vadászpuskára, íjra és szörfdeszkára szerelhető konzolok is kaphatók. A GoPrókhoz többféle műanyag házat találni, de bővíthetjük LCD kijelzővel vagy extra akkumulátorral. Ha valakinek a biztonság a legfontosabb, a kamerát védheti egy extra szilikon tokkal, vagy adapterrel különböző szűrőket szerelhet a lencse elé. Tengerparti nyaralás előtt a Drift kamerákhoz érdemes beszerezni vízálló tokot, de lehet hozzájuk találni speciális, krossz-szemüveghez való tartót is. Végül pedig létezik a márkák közötti adapter, így végső soron szinte minden kiegészítő minden kamerával használható. |
További információ itt.